100-ročná žena sa stala najstarším darcom orgánov na svete! Darovala pacientke zdravú pečeň!

100-ročná Talianka sa stala najstarším darcom orgánov na svete. Jedna z pacientok na čakacej listine dostala pečeň, ktorá sa aj napriek vysokému veku darkyne ukázala ako zdravá.

Ide o jeden z mnohých úspešných prípadov transplantácie orgánov od staršieho darcu.

Transplantáciu pečene od ženy, ktorá zomrela vo veku 100 rokov, vykonali v talianskom meste Pisa. Talianka sa tak stala najstarším darcom na svete, ktorému bol odobratý celý parenchýmový orgán.

Z Florencie do Pisy

Žena zomrela začiatkom novembra na krvácanie do mozgu v nemocnici San Giovanni di Dio vo Florencii. Pitva ukázala, že pečeň nebožtíka je v dobrom stave a vhodná na transplantáciu.

Po tom, čo rodina zosnulého dala súhlas na darovanie orgánu, bol tento prevezený do transplantačného centra v Pise. Transplantácia pečene bola úspešná a zachránila život pacientovi na čakacej listine.

„Transplantácia bola vykonaná po implementácii bezpečnostných postupov pre príjemcu, vo všetkých fázach procesu starostlivosti pred a po transplantácii,“ povedal Paolo De Simone, riaditeľ oddelenia chirurgie a transplantácie pečene nemocnice v Pise.

Massimo Cardillo, riaditeľ Talianskeho národného transplantačného centra, poznamenal, že ide o prvú takúto situáciu v histórii transplantológie.

„Na medzinárodnej úrovni neexistuje žiadne solídne darcovstvo orgánov od ľudí, ktorí zomreli nad 100 rokov, iba transplantácie tkanív, ako sú rohovky,“ vysvetlil.

Transplantologické záznamy

V Taliansku bola zatiaľ najstarším darcom orgánov žena, ktorá zomrela v októbri 2021 v meste Fabriano. Mala 97 rokov a 7 mesiacov.

– Sme schopní konať v oblasti čo najlepšieho využitia všetkých orgánov, vrátane tých od veľmi starých ľudí. Vďaka tomu dokážeme efektívne reagovať na potreby vyše 8000 pacientov u nás, ktorí čakajú na transplantáciu – dodal.

Transplantácie tkanív a orgánov od starších darcov sa vykonávajú nielen v Taliansku. V roku 2016 bola 107-ročnej Škótke odobratá rohovka a transplantovaná mladšiemu pacientovi. V dôsledku toho príjemca neprišiel o zrak.

Napíšte nám komentár! Vaše názory sú vítane!

Páčil sa vám náš článok? Zdieľajte ho so svojimi priateľmi a potešte ich správami z redakcie pekných novín!

Mohlo by Vás zaujať: