Ak budete pravidelne robiť TOTO, vyhnete sa Alzheimerovej chorobe a zabezpečíte si v starobe lepšiu pamäť!

Pravidelné čítanie pre potešenie vám pomôže užiť si lepšiu pamäť v starobe, tvrdí štúdia publikovaná v časopise Frontiers in Psychology.

Čítanie rozvíja kognitívne schopnosti a pozitívne ovplyvňuje epizodickú aj pracovnú pamäť, ktorá sa vekom zhoršuje.

Zvyk čítať vám umožňuje trénovať pamäť v rôznych kontextoch, tvrdia vedci z Beckman Institute for Advanced Science and Technology na University of Illinois.

Štúdie sa zúčastnilo 76 ľudí vo veku 60 až 79 rokov.

Knihy boli účastníkom sprístupnené na iPadoch, ktoré boli zapožičané na dobu trvania štúdie. Zariadenia boli vybavené aj aplikáciami, ktoré umožnili seniorom sledovať ich pokrok v čítaní a umožnili im vyplniť dotazníky vyvinuté výskumníkmi.

Účastníci čítali 90 minút denne, päť dní v týždni. Kontrolná skupina zároveň riešila krížovky a rébusy na svojich iPadoch.

Vedci dbali na to, aby knihy ponúkané seniorom boli pútavé a rôznorodé, preto ich v spolupráci s miestnou knižnicou starostlivo vyberali.

„Nespoliehali sme sa len na popularitu. Chceli sme docieliť, aby medzi vybranými knihami boli známe tituly aj také, po ktorých by účastníci možno sami nesiahli. Na zozname bolo veľa rôznych druhov,“ hovorí Kristina Hoerner z verejnej knižnice Champaign.

Kognitívne schopnosti subjektov boli testované na začiatku štúdie a po ôsmich týždňoch. Zistili, že čítanie kníh výrazne zlepšilo epizodickú a pracovnú pamäť účastníkov ako riešenie krížoviek.

„Je možné, že stimulačné aktivity, ktoré úplne upútajú našu pozornosť, ako napríklad čítanie pútavých kníh, sú najlepším spôsobom, ako si dlhšie užívať duševné zdravie a predchádzať príznakom Alzheimerovej choroby,“ komentovala doktorka Elizabeth Stine-Morrow, autorka štúdie.

Zdroj: sciencewpolsce.pl

Mohlo by Vás zaujať: