Chcete, aby vaše dieťa vyniklo v škole? Naučte ho milovať knihy!

Chcete, aby vaše dieťa poznalo hodnotu vzdelania už od útleho veku? Snívate o tom, že veľa číta, je šikovné a vie veľa jazykov? Zrejme preto ho zapájate do mimoškolských aktivít, ktoré zaberajú veľa času.

Nie je to najlepšie riešenie – môže to byť pre neho príliš ťažké a úplne ho to odradí od učenia! Otázka teda znie, ako povzbudiť chuť dieťaťa učiť sa? Existuje nový, efektívny spôsob.

Určite ste už počuli, že čítanie kníh má veľmi pozitívny vplyv na ľudské myslenie.

Čítanie rozširuje slovnú zásobu pojmov, pozitívne ovplyvňuje schopnosť konštruovať výroky a tiež poskytuje informácie o ľuďoch a svete. Knihy vám pomôžu vyrovnať sa s mnohými stresovými situáciami v živote. Samozrejme, čítanie nie je dobré len pre dospelých!

Je možné zvýšiť IQ dieťaťa? Samozrejme!

Všetko, čo potrebujete, je nájsť si čas na čítanie KAŽDÝ DEŇ: prečítajte časť príbehu svojmu dieťaťu. Urobte to, aj keď je vaše dieťa dosť staré na to, aby čítalo samo.

Podporuje to nielen duševný a intelektuálny rozvoj dieťaťa, ale posilňuje aj puto medzi dieťaťom a rodičmi.

Musíte sa odosobniť od okolia a ponoriť sa do spoločného čítania. Malý sa bude cítiť dôležitý a vaša autorita sa posilní.

Pravidelným počúvaním rôznych príbehov (nielen básničiek a románov, ale aj rozprávok a rozprávok) sa dieťa dostane do trochu iného sveta. Tým, že príde do kontaktu s literatúrou, oveľa skôr sa naučí rozprávať a neskôr oveľa ľahšie vyjadrovať svoje myšlienky. Široká slovná zásoba, ktorú si takto osvojí, bude pre neho neoceniteľným darom, ktorý mu pomôže efektívnejšie absorbovať vedomosti.

Ako zvýšiť IQ dieťaťa?

Podľa rôznych štúdií by sa deti mali zoznamovať s knihami takmer od narodenia. Najprv mu pred spaním čítajte a potom (keď bude staršie) ho do čítania zapojte. Nechajte ich ukázať na dôležité prvky obrázka a potom stručne porozprávajte o tom, čo počuli.

Môže tiež nakresliť svoje vlastné obrázky zhrňujúce každú knihu a vytvoriť si vlastnú osobnú knižnicu a galériu, ktorou sa môže pochváliť priateľom a rodinou. Je to tiež skvelý spôsob, ako povzbudiť svoje dieťa, aby čítalo viac – bude chcieť, aby galéria rástla.

Úprimné spojenie s literatúrou v skutočnosti ovplyvňuje lepšie fungovanie mozgu: začne zúrivo pracovať, snaží sa pochopiť, počúvať a vytvára si obrazy postáv a udalostí.
Duševný vývoj postavy môžete povzbudiť aj rozprávaním príbehov „z hlavy“

To zase bude mať stimulačný účinok na vášho drobčeka aj na váš mozog. Je to tiež zmysluplný spôsob trávenia času. Nedovoľte však, aby fiktívne príbehy úplne nahradili čítanie kníh – pri rozprávaní sme zvyknutí používať známe frázy a slová. V knihách je ich oveľa viac, takže svoju výrečnosť budete rozvíjať vy aj vaše dieťa.

Ak budete dieťaťu čítať od prvých chvíľ, bude si vaše dieťa postupne spájať knihy s potešením. Čítanie sa pre neho stane tradíciou: zábavná aktivita! Čítanie má pozitívny vplyv na inteligenciu, rozvoj a neskoršie učenie.

Páčil sa vám náš článok? Zdieľajte ho so svojimi priateľmi a potešte ich správami z redakcie pekných novín!

Mohlo by Vás zaujať: