Dáva stále veľkú nádej tým, ktorí ju už stratili: Chirurg dal chlapcovi novú ruku pomocou kostí jeho chodidla

Chlapček menom Lal Ding sa narodil s genetickou chorobou, v dôsledku ktorej sa mu úplne nevyvinul palec. Chlapec má tiež kratšie predlaktie, čo spôsobuje prudké zakrivenie pravej ruky smerom k zápästiu.

Keď sa Dr. Ryan Katz s chlapcom prvýkrát stretol, „už mal operáciu, pri ktorej mu nahradili ukazovák palcom.
Chlapcovi rodičia však chceli vedieť, či by sa dalo ešte niečo urobiť, aby mu ruku narovnali a umožnili jej normálny rast.“

Doktor Katz a tím lekárov objavili inovatívny postup, ktorý im umožnil extrahovať kosť, kĺb a rastovú platničku z chlapcovej nohy. Výsledkom bola funkčná ruka a rameno.

„Vždy ma priťahovali zložité prípady rekonštrukcie,“ hovorí Dr. Katz. „Veľmi ma uspokojuje riešenie problémov. Rád dávam novú nádej ľuďom, ktorí už nevidia žiadnu alternatívu.“

A taká bola táto operácia pre 8-ročného Lala a jeho rodinu.

„Chceli sme pohnúť druhým prstom na nohe, zachovať jeho žilové spojenia a rastové platničky bez poškodenia ostatných prstov. Pri dlhej operácii sa prst transplantuje do predlaktia,“ vysvetľuje doktor Katz.

Operácia si vyžiadala prácu dvoch tímov. Prvý vzal palec na nohe a druhý sa postaral o jeho spojenie s kosťou predlaktia, čím vznikol zápästný kĺb.

Teraz je Lalova ruka oveľa rovnejšia ako predtým. Chlapec sa zúčastňuje rehabilitácií, počas ktorých sa učí používať zápästie a prsty a precvičovať ich efektivitu.

„Bol by som rád, keby jeho ruka prestala pútať nechcenú pozornosť a mohla fungovať v škole a spoločnosti bez neželaných pohľadov,“ hovorí doktor Katz. „Dúfam, že s jeho zlepšenou kondíciou bude môcť robiť, čo chce.“

Mohlo by Vás zaujať:

Napíšte nám komentár! Vaše názory sú vítane!

Páčil sa vám náš článok? Zdieľajte ho so svojimi priateľmi a potešte ich správami z redakcie pekných novín!