Experiment, ktorý dokázal, že len 11 minút cvičenia denne vám môže zachrániť život a zlepšiť zdravie!

Nie je žiadnym tajomstvom, že udržiavanie fyzickej aktivity je jednoducho životne dôležité. V skutočnosti však nemusíte chodiť do posilňovne alebo si ísť každý deň zabehať: ukázalo sa, že len 11 minút cvičenia denne úplne stačí.

Cvičenie je dôležitou súčasťou zdravého životného štýlu a môže mať mnoho pozitívnych účinkov na telo a myseľ.

Jedným z najdôležitejších benefitov cvičenia je, že pravidelné cvičenie môže pomôcť zlepšiť zdravie srdca a ciev. Cvičenie pomáha posilniť svaly, vrátane svalov srdca, a zlepšuje krvný obeh. To môže znižovať riziko vzniku ochorení srdca a ciev, ako napríklad vysokého krvného tlaku, srdcového infarktu a mŕtvice.

Cvičenie tiež môže pomôcť udržiavať zdravú telesnú hmotnosť. Pravidelná fyzická aktivita môže pomôcť spaľovať kalórie a udržiavať metabolizmus v chode, čo môže pomôcť udržiavať zdravú hmotnosť a zlepšiť telesný tvar.

Okrem toho, cvičenie môže pomôcť zlepšiť náladu a duševné zdravie.

Cvičenie tiež môže pomôcť zlepšiť celkovú kvalitu života. Zlepšená telesná kondícia a sila môžu pomôcť zvládať každodenné aktivity a zvýšiť sebavedomie. Cvičenie tiež môže byť spôsobom, ako sa pripojiť k ľuďom a budovať sociálne väzby, ako napríklad pri cvičení v skupine alebo na tréningu.

Niektorí ľudia sú naozaj radi aktívni, chodia na turistiku a pravidelne do posilňovne. Nie každému sa však tento spôsob trávenia voľného času páči. Niektorí ľudia radšej leňošia, než aby si zvolili aktívny životný štýl. O skvelú pohodu a pevné zdravie sa však môžu postarať aj tí, ktorí sa neradi aktívne hýbu.

Koľko pohybu potrebujete, aby ste zostali zdraví?

Vedci z Pennington Biomedical Research Center vykonali veľmi zaujímavý experiment. Zapojilo sa do nej 464 žien, ktoré museli chodiť 72 minút týždenne. Všetci účastníci štúdie mali nadváhu, predtým necvičili a mali pasívny životný štýl.

Počas 6-mesačnej štúdie ženy chodili každý deň približne 11 minút. Čo ukázali výsledky? Vedci si všimli, že celkový stav tela každej ženy sa zlepšil.

Aké sú výhody krátkych denných cvičení?

Experiment dokázal, že aj krátke cvičenie má neoceniteľné výhody. Pohyb znižuje riziko srdcovo-cievnych ochorení (17 percent) a rakoviny (7 percent) a podporuje aj metabolizmus.

Pravidelné cvičenie navyše posilňuje imunitný systém, znižuje riziko predčasnej smrti alebo mozgovej príhody a znižuje pravdepodobnosť zranenia či svalovej únavy. Ide o priemernú aktivitu. Prechádzky, tanec, bicyklovanie či turistika v lese budú perfektné. Na začiatku skúste zmeniť svoje návyky a dbajte na fyzickú aktivitu.

Môžete začať postupne s jednoduchými zmenami:

  • Nepoužívajte výťah: snažte sa čo najčastejšie chodiť po schodoch;
  • Jazdite na bicykli do práce;
  • Častejšie sa zapájajte do aktívnych hier so svojimi deťmi alebo vnúčatami;
  • Chodiť častejšie pešo.
    Ak si tieto návyky osvojíte, určite veľmi rýchlo uvidíte pozitívne výsledky.

Páčil sa vám náš článok? Zdieľajte ho so svojimi priateľmi a potešte ich správami z redakcie pekných novín!

Mohlo by Vás zaujať: