Experiment vedcov: Ľudia s rovnakými povahami majú podľa ľudí podobné tváre a podobajú sa na seba!

Ľudia, ktorí zdieľajú podobné povahy a životný štýl, sa nám zdajú podobní. Ich tváre sa nám zdajú podobné. Poznanie osobnosti človeka teda môže hrať rolu v tom, ako vníma svoju tvár, uvádza časopis Cognition.

Schopnosť rozoznávať tváre je nevyhnutná pre naše správne sociálne fungovanie.

„Naša tvár je vyjadrením našich myšlienok, pocitov a zámerov,“ hovorí Jonathan Freeman. Je to profesor na Katedre psychológie na New York University v Spojených štátoch, hlavný autor článku.

„Ak je však vnímanie tvárí iných ľudí skreslené ich osobnosťami, ako naznačuje náš výskum, mohlo by to zmeniť naše vzťahy s ostatnými,“ dodáva.

Aby sme lepšie pochopili, ako môže naše vnímanie a predsudky skresľovať vnímanie a rozpoznávanie tvárí iných, vedci vykonali sériu experimentov zameraných na analýzu tvárí známych ľudí.  Justina Biebera, Vladimira Putina, Johna Travoltu, Georgea W. Busha a Ryana Goslinga. — medzi mnohými inými ľuďmi, ktorí neboli slávnymi ľuďmi.

Autori štúdie ukázali, že keď sa účastník experimentu domnieval, že dvaja ľudia sú si podobní z hľadiska osobnosti, aj ich tváre boli vnímané ako si navzájom podobnejšie.

Aby sa vedci ubezpečili o získaných výsledkoch, rozhodli sa skontrolovať, či sa tento efekt objavuje aj pri analýze ľudí, ktorých skúmané osoby predtým nepoznali, dokonca ani z televízie.

Za týmto účelom predložili subjektom obrázky neznámych mužov.

Rovnako ako predtým, ak sa účastníci dozvedeli, že osobnosti portrétovaných ľudí sú si podobné, ich tváre boli vnímané ako vizuálne podobnejšie.

Naše zistenia ukazujú, že vnímanie identity tváre nie je poháňané len vlastnosťami. Akými sú oči alebo tvar úst. Je to skreslené aj sociálnymi znalosťami, ktoré máme o druhých. Ľuďom pripisujeme vlastnosti, o ktorých si predstavujeme, že ich majú, aj keď ich v skutočnosti nemajú,“ vysvetľujú výskumníci.

Autori tvrdia, že ich zistenia poskytujú vedecké pochopenie toho, ako funguje rozpoznávanie tváre v našom mozgu. To naznačuje, že nielen vizuálne podnety, ale aj predchádzajúce sociálne znalosti zohrávajú aktívnu úlohu pri vnímaní tvárí iných ľudí.

Mohlo by Vás zaujať:

Napíšte nám komentár! Vaše názory sú vítane!

Páčil sa vám náš článok? Zdieľajte ho so svojimi priateľmi a potešte ich správami z redakcie pekných novín!