Inovatívna operácia: Lekári operovali mozog bábätka ešte v matkinom brušku

Bostonský lekársky tím úspešne vykonal inovatívnu operáciu plodu, ktorý trpel vážnym ochorením mozgu, malformáciou Galenovej žily.

Len dva dni po operácií sa narodilo dievčatko menom Denver.

„Dokázala nám, že je skutočná bojovníčka,“ hovorí jej matka.

Kenyatta (36) a Derek Coleman (39)  sú rodičmi troch detí. V 30. týždni štvrtého tehotenstva išla Kenyatta na ultrazvuk. Lekár vykonávajúci vyšetrenie však vyjadril znepokojenie.

„Povedal, že niečo nie je v poriadku s mozgom batoľaťa a tiež, že má zväčšené srdce,“ povedala matka pre CNN.

Nakoniec bola stanovená diagnóza: Galenov defekt žily. Tento stav nastáva, keď sa krvná cieva zodpovedná za transport krvi z mozgu do srdca, nazývaná aj Galénova žila, nevyvinie správne. V dôsledku toho nadbytočná krv zaťažuje žilu aj srdce, čo môže viesť k ďalším zdravotným komplikáciám.

„Prípady vážneho poranenia mozgu a srdcového zlyhania po narodení sú dve veľké výzvy,“ vysvetlil pre CNN doktor Darren Orbach, rádiológ z Bostonskej detskej nemocnice a špecialista na liečbu tohto stavu.

Bežne deti po narodení podstupujú katetrizáciu, ale doktor Orbach upozorňuje, že na takúto liečbu je už často-krát neskoro. „50 – 60 % detí s poruchou Galenovej žily sa rodí vo veľmi zlom stave a 40 % z nich zomiera,“ hovorí lekár.

Asi polovica dojčiat, ktoré prežijú, má vážne neurologické a kognitívne problémy.

Colemanovci sa dozvedeli, že nemocnica v Bostone bola schopná operovať ich dieťa ešte pred narodením.

Napriek riziku predčasného pôrodu či hemoragickej cievnej mozgovej príhody u plodu boli rodičia presvedčení, že je to jediná možnosť, ktorú majú – zákrok in utero.

Operácia sa uskutočnila 15. marca. Presne mesiac po ultrazvukovom vyšetrení, ktoré ukázalo malformáciu.

Lekári sa museli uistiť, že plod je správne umiestnený. Hlavička musela smerovať k brušnej stene matky. Dr Louise Wilkins-Haug vysvetľuje, že bola použitá technika prevzatá z prenatálnej srdcovej chirurgie. Keď je plod vo svojej optimálnej polohe, podá sa mu injekcia na udržanie pokoja.

Zavádza sa aj liek proti bolesti vo forme injekcie.

Chirurgovia zaviedli ihlu cez brušnú stenu matky a jemne cez ňu viedli katéter tak, aby miniatúrne kovové cievky mohli vyplniť žilu, spomaliť prietok krvi a znížiť tlak.

Stav bábätka sa okamžite zlepšil. Testy ukázali znížený krvný tlak v kľúčových častiach mozgu.

Malá bojovníčka

Dva dni po operácii, v 34. týždni tehotenstva, začala Kenyatta rodiť. 17. marca sa narodila Denver Colemanová s hmotnosťou 1,8 kg.

„Bol to ten najkrajší moment, keď som ju mohla držať, pozerať sa na ňu a počuť jej plač,“ hovorí matka dievčatka.

Lekárov potešil stabilizovaný stav bábätka, Nevyžadoval si žiadne urgentné zákroky – ani katetrizáciu, ani podporu srdcovej činnosti liekmi, čo u novorodencov s Galenovým defektom žily býva.

Aj niekoľko mesiacov po narodení sa bábätku darí dobre a vyvíja sa normálne.

„Ukázala nám, že je bojovníčka, že tu chce byť,“ hovorí šťastná matka.

Mohlo by Vás zaujať:

Napíšte nám komentár! Vaše názory sú vítane!

Páčil sa vám náš článok? Zdieľajte ho so svojimi priateľmi a potešte ich správami z redakcie pekných novín!