Keď sa narodil, lekári mu nedávali vôbec žiadnu šancu na dlhý život: Dnes je však už dospelý a robí všetko, čo miluje!

„To, proti čomu bojujem, je čas,“ vysvetlil Zayne McCall, muž, ktorý sa narodil s nebezpečnými srdcovými chybami a syndrómom heterotaxie.

Hoci každodenný život bol pre neho veľkou výzvou, dnes muž získava športové úspechy.

Prvé dni po narodení boli pre Zaynovu mamu traumatizujúcou skúsenosťou.

Žena sa od lekárov dozvedela, že jej novonarodené bábätko tento deň pravdepodobne neprežije. Hoci riziko úmrtia bolo veľké a šanca na prežitie minimálna, bábätko letecky previezli do špecializovaného zariadenia vo Fort Worthe v Texase, kde mu vykonali jeho prvú operáciu.

A hoci sa operácia podarila, lekári objavili u dieťaťa ďalší, nebezpečný problém – syndróm heterotaxie.
Deti narodené so syndrómom heterotaxie sa väčšinou nedožijú dospelosti – mnohé z nich nemajú niektoré orgány, trpia aj početnými srdcovými chybami.

Zayn trpel úplným defektom atrioventrikulárneho kanála a syndróm heterotaxie spôsobil, že sa chlapec narodil bez sleziny a žlčníka.

V ôsmich a osemnástich mesiacoch podstúpil ďalšie komplikované operácie a v období dospievania mu diagnostikovali hypotyreózu, nezhubný nádor na mozgu a skoré príznaky poškodenia pečene.

Žiť s toľkými diagnózami nebolo ľahké – najmä na strednej škole.

Každá telesná výchova a šport spôsobovali chlapcovi veľký problém a učitelia v obave o jeho život sledovali každý jeho pohyb a s panikou reagovali na každý príznak slabosti chlapcovho tela.

Po rokoch sa mladý muž priznal, že v tom čase sa „cítil ako show, ktorú musíte vidieť“.

Zlomovým momentom v jeho živote bol odchod na kúpalisko. Až tam mohol Zayne realizovať svoj potenciál – v plávaní mohol dobehnúť deti svojho veku bez obáv z dýchavičnosti. Dnes Zayne priznáva, že nevie, koľko času mu zostáva.

Uvedomuje si však, že postoj je polovica úspechu – vďaka nemu môže veľa zmeniť – zostávajúci čas strávi plnohodnotne, venovaním sa svojim vášňam.

„S čím zápasím, je čas. Aká je moja očakávaná dĺžka života? To je veľký otáznik. Napriek tomu sa budem využiť každú minútu svojho života tak, ako chcem,“ hovorí Zayne McCall.

Mohlo by Vás zaujať:

Napíšte nám komentár! Vaše názory sú vítane!

Páčil sa vám náš článok? Zdieľajte ho so svojimi priateľmi a potešte ich správami z redakcie pekných novín!