„Moje dieťa sa narodilo už so zúbkami: Ani nemocničný personál tomu nemohol uveriť!“

Viete si predstaviť, že by sa vaše dieťatko narodilo so zubami? Je to síce výnimočná záležitosť, ale áno, niektoré bábätká prichádzajú na svet už so zúbkami.

Čerstvá mamička bola ohromená, keď sa dozvedela, že jej dievčatko sa narodilo s niekoľkými zubami. Nemocničný personál tomu nemohol uveriť a povedal jej, že niečo podobné u novorodencov ešte nevideli.

Mnohí povedali, že o takom zriedkavom prípade nikdy nepočuli a nevedeli by, ako reagovať, ak by sa to stalo.

Mamička sa rozhodla zdieľať fotografiu so zúbkami svojho bábätka. Jeden z komentujúcich napísal: „Wow, to je zaujímavé. Myslím, že som o tom ešte nikdy nepočul.“

Druhý dodal: „Ach! To som ešte nevidel!“

Tretí povedal: „Čakal som, že budú sotva viditeľné len cez ďasná ale toto sú zuby ako u dospelých!“

Predmliečne, kongenitálne zuby sa vyskytujú v detských novorodeneckých pusinkách veľmi vzácne. Literatúra uvádza približne jeden prípad na každé 2000. – 3000. narodené dieťa.

Zub môže byť prerezaný už pri pôrode, čiže zúbok sa prerezal už v maminkinom brušku, alebo sa objavuje – prerezáva v novorodeneckom období, čiže do 30 dní od narodenia. V 85% prípadov sa zub objavuje v dolnom zubnom oblúku a je to dolný stredný rezák. Nejedná sa o pravé mliečne zuby, ale zväčša sú to “len” belavé/žlté masy zrohovatelého epitelu na ďasnovom výbežku, ktoré pripomínajú korunky zubov. Veľmi často sú pohyblivé, kývu sa, keďže málokedy majú vyvinuté aj korene.

Pri takejto diagnóze však nie je jednoznačne stanovený terapeutický postup. Najčastejšie sa pristupuje k včasnému odstráneniu tohto kongenitálneho zúbku. Každý prípad sa individuálne posudzuje a vyšetruje. Na základe výsledku vyšetrení sa volí ďalší postup a osud tohto vzácneho nálezu v detskej pusinke.

Prečítajte si:

Napíšte nám komentár! Vaše názory sú vítane!

Páčil sa vám náš článok? Zdieľajte ho so svojimi priateľmi a potešte ich správami z redakcie pekných novín!