Nádej pre všetkých ľudí na vozíku: Tento ochrnutý muž začal chodiť a to všetko len vďaka implantátom!

Žijeme v dobe, kedy sa technologický pokrok prekvapivo rýchlo približuje k futuristickým víziám prezentovaným v sci-fi filmoch. Príkladom je 40-ročný ochrnutý muž, ktorý začal chodiť vďaka implantátom.

Ochrnutý muž začal chodiť

Štyridsaťročný Gert-Jan Oskam, ktorý bol viac ako desaťročie na invalidnom vozíku po zranení miechy pri nehode na bicykli, prešiel revolučnou zmenou. Po použití inovatívnej, švajčiarskej neurorehabilitačnej terapie s využitím elektrickej stimulácie sa podarilo čiastočne obnoviť pohyblivosť jeho dolných končatín.

Lekári sa rozhodli o použití inovatívnej terapie pomocou rozhrania mozog-chrbtica (BSI).

Táto technika zahŕňa použitie integrovaného hardvéru a softvéru, ktorý umožňuje bezdrôtové spojenie medzi mozgom a miechou. BSI premieňa mozgovú aktivitu na špecifický elektrický signál, ktorý dokáže ovládať svaly nôh.

To umožňuje pacientovi, napriek paralýze spôsobenej poranením miechy, opäť stáť a chodiť.

Gert-Jan Oskam je doslova chodiacim dôkazom účinnosti tohto prístupu vyvinutého vedcami.
Nádej pre ochrnutých

Nedávno publikovaný výskum poskytuje podrobné popisy toho, ako mozgové a miechové implantáty, ktoré vyvinul Švajčiarsky federálny technologický inštitút v Lausanne, obnovili prerušené spojenie medzi Oskamovým mozgom a zvyškom jeho tela. Implantáty pozostávajú z elektronických zariadení implantovaných do lebky, generátora impulzov pripojeného k chrbtici, počítačových algoritmov a procesora, ktorý pacient nosí v batohu.

Pri počiatočných pokusoch bol Oskam schopný ovládať virtuálneho avatara na obrazovke mozgom.

Čoskoro bol schopný ovládať svoje bedrové svaly v pokoji už po dvoch minútach kalibrácie. Došlo k rýchlemu rozbehnutiu pohybu bokov, kolien a členkov. BSI údajne poskytuje prirodzenejší spôsob chôdze ako iné systémy, lepšie interpretuje signály mozgu a vyžaduje len niekoľko minút kalibrácie.

Oskam uviedol, že teraz je schopný prejsť asi 90 metrov denne a vykonávať väčšinu denných činností samostatne.

Dokáže napríklad prejsť po schodoch, či zvládnuť šikmé alebo nerovné povrchy pomocou barlá. Systém po takmer roku používania stále funguje správne.

Kým sa takéto metódy zavedú v masovom meradle, potrvá ešte dlho. Pokiaľ ide o to, či budú cenovo dostupné alebo preplatené… No, toho sa asi nedočkáme.

Prečítajte si: