Namiesto butikov – samé rastliny: O takýchto nákupných centrách snívame!

51 poschodí s 80 000 rastlinami vrátane 150 jedlých druhov. Táto nezvyčajná budova v Singapure má pomôcť ozeleniť mestský priestor.

Obyvatelia mesta tam môžu pracovať, ísť sa najesť, či relaxovať.

Mesto a park v jednom

CapitaSpring je 51-poschodová budova vežovej konštrukcie, ktorá bola nedávno postavená vo finančnej štvrti Singapuru. CapitaSpring navrhli architektonické štúdiá BIG a Carlo Ratti Associati a ich tvorcovia vysvetlili, že projekt bol súčasným spôsobom, ako spojiť kultúru, ekológiu a metropolu do jedného.

Výsledok je ohromujúci. Budova je miestom pripomínajúcim nákupné centrum – vo vnútri je parkovisko, trh, kde si môžete kúpiť „pouličné“ jedlo, kaviarne a reštaurácie, verejné kúpalisko, kancelárie a park.

Ako dažďový prales

Na rozdiel od nákupného centra tu však vedúcou osou nie sú butiky, ale zelené rastliny. Zaujímavosťou je, že ich usporiadanie pripomína štruktúru tropického dažďového pralesa.

V spodnej časti budovy rastú rastlinné druhy s veľkými a rozložitými listami, ktoré majú radi tieň; ďalšie vrstvy sú rastliny s menšími listami, ktoré potrebujú viac svetla; Stredná časť je Zelená oáza – štyri stupne vegetácie, plné bujnej tropickej vegetácie, medzi ktorými sú špirálovité chodníky.

Na samom vrchole sa nachádza obloha, kde je vysadených 150 druhov jedlých rastlín.

Okrem toho sa v budove nachádzajú administratívne priestory a miesta na aktívny oddych – bazén, bežecká dráha, spoločná kuchyňa a spoločenská miestnosť.

CapitaSpring je podľa tvorcov architektonickým príkladom moderného eklektizmu. Stavba dokonale zapadá do mestskej kultúry rýchleho života a zároveň reaguje na rastúcu potrebu častejšieho kontaktu so zeleňou a prírodou. Ako sa vám to páči?

Mohlo by Vás zaujať:

Napíšte nám komentár! Vaše názory sú vítane!

Páčil sa vám náš článok? Zdieľajte ho so svojimi priateľmi a potešte ich správami z redakcie pekných novín!