Nové srdiečko z Česka pre toto malé, 7-ročné dievčatko z Poľska: Vďaka transplantácií dnes už sníva o svojom prvom bicykli

Tím zo Sliezskeho kardiocentra v Zabrze (Poľsko) vykonal ďalšiu operáciu transplantácie srdca, ktorého orgán prišiel mimo Poľska. Ide o prvý projekt tohto typu na maloletom pacientovi, ktoré dostalo orgán z inej krajiny. Sedemročné dievčatko menom  Ala momentálne podstupuje rehabilitáciu.

Hoci sa pred pár mesiacmi sama ťažko pohybovala v dôsledku ťažkej reštriktívnej kardiomyopatie a pľúcnej hypertenzie, teraz sníva o svojom prvom bicykli.

Nové srdiečko z Česka pre 7-ročné dievčatko.

7-ročná Alicja ochorela vo veku dvoch rokov.

Jej zdravotné problémy začali po bronchitíde, ktorá viedla k diagnóze ťažkej reštriktívnej kardiomyopatie. Pľúcna hypertenzia, ktorá sa objavila ako ďalšia komplikácia, ju pôvodne vyradila z čakacej listiny na transplantáciu srdca. V tejto súvislosti bola nevyhnutná súčasná transplantácia srdca a pľúc.

Doktor Szymon Pawlak, kardiochirurg a transplantológ, ako aj koordinátor Kliniky kardiochirurgie, transplantácie srdca a mechanickej podpory krvného obehu u detí v Sliezskom centre pre choroby srdca v Zabrze, zdôrazňuje, že nájdenie vhodného darcu oboch orgánov pre Alicju bolo takmer nemožné kvôli nízkej telesnej hmotnosti a výške malého dievčatka.

V roku 2021 zaviedli špecialisti z Univerzitného klinického centra v Gdansku u pacienta regulátor predsieňového prietoku (AFR), ktorý umožnil znížiť pľúcnu hypertenziu na úroveň prijateľnú pre samotnú transplantáciu srdca.

V marci 2023 bola Alicja prijatá na transplantáciu srdca. Po dvoch mesiacoch sa v Českej republike našiel vhodný darca.

Telefón zazvonil deň pred Dňom matiek. Práve som bola s dcérami nakupovať. Moja dcérka Ala od začiatku vedela, čím trpí, vedela aj to, že čaká na nové srdce,“ – hovorí pani Tatiana, jej mama.

Transplantáciu srdca vykonal tím pod vedením docenta Tomasza Hrapkowicza. Náročnosť operácie bola spôsobená celkovým zdravotným stavom dievčatka, ktorý sa zhoršoval pre chorobu. Alicja v súčasnosti prechádza rehabilitačným procesom pod drobnohľadom lekárov a terapeutov z Kliniky detskej kardiochirurgie.

„Rozdiel vidíme každý deň. Vidíme, ako naberá na tele, ako má čoraz viac sily a energie. Posledný polrok bola prakticky ležiace dieťa, teraz sa prechádzame po nemocničnej chodbe.“

Medzinárodná spolupráca medzi Poľskom a Českou republikou

Transplantácia srdca, ktorú Alicja podstúpila, bola druhým prípadom transplantácie orgánu získaného mimo Poľska. Uskutočnila sa v Sliezskom centre pre srdcové choroby v Zabrze. Postup darovania orgánov zo zahraničia sa vykonáva vtedy, keď v danej krajine nie je na čakacej listine na transplantáciu príjemca, ktorý by zodpovedal dostupnému orgánu.

V takejto situácii sú informácie o dostupnosti orgánu umiestnené na špeciálnej platforme FOEDUS. Tá združuje jednotky koordinujúce transplantačné programy v členských štátoch Európskej únie.

Medzinárodná výmena je príležitosť pre transplantačné centrá, ako je Zabrze, kde je možné orgán na transplantáciu prepraviť po zemi v relatívne krátkom čase – povedala Dr. Anna Pszenny z koordinačného a organizačného centra pre transplantácie Poltransplant.

Transplantácia orgánov získaných v zahraničí

V Poľsku sa doteraz uskutočnili tri transplantácie orgánov získaných zo zahraničia, z toho dve transplantácie srdca z Českej republiky (obe operácie prebehli v Zabrze) a transplantácia pečene z Nemecka.

Suma sumárum, od začiatku roka 2023 bolo v celej Európe predložených na medzinárodné darovanie 162 orgánov, čo umožnilo uskutočniť 45 transplantácií v krajinách Európskej únie.

Napíšte nám komentár! Vaše názory sú vítane!

Páčil sa vám náš článok? Zdieľajte ho so svojimi priateľmi a potešte ich správami z redakcie pekných novín!

Mohlo by Vás zaujať: