Oslepla, no nikdy sa jej aj napriek tomu nevzdal: Ich príbeh je veľkým dôkazom toho, že láska je naozaj silnejšia ako všetky útrapy

Sophie je meno dievčaťa, ktoré jedného rána osleplo, práve končila prvý ročník vysokej školy. Mladíka, ktorého vtedy stretla, smutná správa neodradila, pretože sa jej nikdy nevzdal.

Príbeh 24-ročnej Sophie Corah je pripomienkou pre všetkých ľudí, že by sme nikdy nemali strácať nádej a že láska môže byť silnejšia ako všetky protivenstvá.

Pred piatimi rokmi sa život tohto mladého dievčaťa náhle zmenil za jediný deň.

Bol to deň, keď Sophia končila prvý ročník vysokej školy a ako sama hovorí, zobudila sa a cítila, že niečo nie je v poriadku.

Cestou na vysokú školu zistila, že všetko vidí rozmazané. Dokonca nedokázala ani prečítať nič, čo bolo napísané na tabuli alebo dokonca na papieri pred sebou. Zachvátila ju panika.

Náhla panika ju prinútila premýšľať, či neumiera.

Ukázalo sa, že mala ochorenie nazývané keratokonus, ktoré spôsobilo, že stratila zrak.

Keratokonus je progresívne obojstranné degeneratívne ochorenie rohovky, pri ktorom dochádza k jej postupnému stenčovaniu a vyklenutiu najčastejšie v dolných kvadrantoch. Názov pochádza z gréckeho keras – cornea (rohovka) and konos – cone (kužeľ). Vyklenutie rohovky vedie ku vzniku krátkozrakosti, nepravidelného astigmatizmu a k zhoršeniu zraku. Podstatou ochorenia je menejcennosť kolagénnych vlákien rohovky. Ochorenie má 4. štádia, pričom 1. štádium začína v detskom veku a u niektorých pacientov má veľmi rýchlu progresiu a často už okolo 20. roka života môže mať pacient až štvrté štádium.

U tých, ktorí trpia týmto ochorením, dochádza k postupnému zhoršovaniu zraku, pribúdaniu dioptrií, vzniku rozmazaného videnia a citlivosti na svetlo.

„Bola som hysterická celé týždne a upadla som do depresie, keď sa mi svet obrátil hore nohami,“ povedala Sophia.

Bez ohľadu na situáciu sa rozhodla neopustiť vysokú školu, ale prestúpila na inú, ktorá bola bližšie k jej rodnému mestu.

Ako vysvetlila, najťažšie pre ňu bolo, keď bola preč od rodiny a čelila každodennému životu, ktorý sa zmenil zo dňa na deň.

Vtedy však Sophia spoznala svojho súčasného manžela, 25-ročného Christiana.

„Naozaj sa stal mojou rodinou a oporou,“ hovorí.

Obaja pracovali ako asistenti učiteľa na plný úväzok na univerzite a svoj vzťah začali ako priatelia, no Christian sa o ňu staral od chvíle, keď sa stretli.

Christian sa stal Sophiiným útočiskom pred všetkými tými hroznými vecami, ktoré prežívala. Keď boli spolu, mohla na chvíľu zabudnúť na všetko, čo sa jej dialo, a jednoducho si užívať chvíle s ním.

Vtedy sa začal proces liečby, ktorý zahŕňal skúšanie rôznych súprav kontaktných šošoviek a dve operácie.

„Prvé šošovky, ktoré použila, nefungovali dlho, ale jedného dňa som videla tváre ľudí okolo mňa celé hodiny. Bolo to úžasné, pre mnohých normálne, no pre mňa tak vzácne.“

Podľa jej slov, keď prvýkrát uvidela Christianovu tvár, bola očarená.

Ale prišiel moment, keď sa museli rozísť.

Počas jej liečby boli Christian a Sophia odlúčení na tri roky, keďže svoju cestu za uzdravením musela začať ďaleko od neho a počas tej doby sa nemohli vidieť.

Moderná medicína zatiaľ nedokáže keratokónus úplne vyliečiť, ale dokáže ho spomaliť alebo zastaviť jeho progresiu.

Pri druhom, treťom a čiastočne aj pri štvrtom štádiu je metódou liečby implantácia rohovkových plastových segmentov (ICRS- intrastromal corneal ring segments). Operácia prebieha v lokálnej anestézii a trvá približne 10 minút. V prvej fáze operácie vytvorí femtosekundový laser automaticky tunel podľa presne stanoveného operačného plánu.

Operácia sa podarila a Sofii sa tak opäť vrátil zrak!

Ich opätovné stretnutie tak nasledovalo až po troch rokoch.

Ani jeden z nich nevedel, či k sebe po celý ten čas budú stále niečo cítiť.

Priznala sa mu, že ho miluje a on prezradil, že to cíti rovnako.

O dva mesiace neskôr sa zasnúbili a o šesť mesiacov neskôr sa vzali! Teraz majú obaja prácu, ktorá ich baví. Plánujú si kúpiť dom, mať deti a naďalej si užívať spoločný život.

Šťastný koniec ako z rozprávky! Podeľte sa o ich úžasný príbeh!

Napíšte nám komentár! Vaše názory sú vítane!

Páčil sa vám náš článok? Zdieľajte ho so svojimi priateľmi a potešte ich správami z redakcie pekných novín!