Kamila strávila dlhé roky v korporátnych kanceláriách, kde vykonávala stresujúce a nedostatočne ziskové úlohy. Po 15 rokoch sa rozhodla úplne prehodnotiť svoju profesionálnu kariéru.
Rozhodla sa odísť z korporátneho sveta v prospech fyzickej práce.
Teraz hovorí, že napriek práci na stavbe sa cíti menej vyčerpaná ako po dni strávenom v kancelárii, a to najmä preto, že sa nemusí neustále starať o dosiahnutie cieľov, čo sa premieta do výrazného zníženia stresu. Navyše rentabilita takejto práce prekonala jej očakávania, čo ju ešte viac utvrdilo v presvedčení, že sa rozhodla správne.
Kamila Nawój z Poľska pracovala dlhé roky v rôznych podnikoch a korporáciách. Jej práca zahŕňala telemarketing, vymáhanie pohľadávok, ale aj pozíciu v banke.
Neodmysliteľnou súčasťou každej z jej rolí bola potreba neustáleho kontaktu s ľuďmi – či už to boli bývalí zákazníci bánk alebo ľudia, ktorí mali dlhy splácať. Svoju korporátnu cestu začala prácou na bankovej horúcej linke, kde ponúkala finančné produkty a služby. Po niekoľkých rokoch dosahovania výborných výsledkov postúpila na oddelenie telemarketingu a následne na oddelenie udržania zákazníkov, kde strávila niekoľko rokov.
Napriek dosiahnutiu cieľov a jej vynikajúcich výsledkov, jej plat zaostal za očakávaniami.
Kamila, ktorú odradil nízky plat, sa rozhodla zmeniť prácu. Vybrala si odvetvie vymáhania pohľadávok, kde pracovala niekoľko ďalších rokov. Žiaľ, aj takáto činnosť sa pre ňu ukázala ako psychicky vyčerpávajúca.
„Musela som stráviť niekoľko hodín denne počúvaním nesympatických dlžníkov, ktorí sa na mňa sťažovali. K tomu sa pridal neustály tlak na výkon, ktorý priamo ovplyvňoval moje zárobky. Keď som prišla domov, bola som taká vyčerpaná, že som nemohla robiť nič iné. Namiesto toho som trávila hodiny pozeraním televízie a trpko som odpočítavala do ďalšieho dňa v práci. Po štyroch rokoch som prišla na to, že takto ďalej fungovať nedokážem a dala som výpoveď,“ hovorí Kamila.
Kamila, ktorú odradili zárobky neúmerné jej schopnostiam a stres súvisiaci s jej profesiou, sa rozhodla pre radikálnu zmenu vo svojom profesionálnom živote.
Namiesto hľadania ďalšej práce v korporácii sa rozhodla pre prácu na stavbe.
„Vždy som bola dobrá v úlohách, ktoré sa tradične považovali za „mužské“.“
„Keď bolo treba v dome niečo vymaľovať, opraviť kohútik alebo postaviť drevené ihrisko pre deti, vždy som sa týchto úloh chopila s nadšením. Po dlhých rokoch práce v korporáciách som dospela k záveru, že nemám čo stratiť, keď som sa rozhodla vyskúšať stavebníctvo, ktoré ma vždy lákalo. Pomyslela som si,a čo sakra, možno sa mi to podarí,“ spomína Kamila.
Za pár dní si našla prácu na stavbe
“Facebookovej skupine venovanej dokončovaniu interiérov som poslala správu, že hľadám prácu ako stavebný pomocník. Aj keď sa moje skúsenosti obmedzovali len na domáce práce, dostala som viacero ponúk. Vybrala som si takú, ktorá mi najviac vyhovovala, a po pár dňoch hľadania som sa pustila do práce na stavbe,“ referuje.
Na otázku, aké sú jej aktuálne povinnosti, Kamila odpovedá:
„Pracujem na dokončovacích stavbách. Už po mesiaci som sa naučila čistiť a rozoberať strechy, búrať steny zbíjačkou, ako aj natierať a maľovať steny. Spoločnosť, pre ktorú pracujem, ponúka mnoho renovačných služieb, takže sa neustále učím novým zručnostiam. Chcela by som sa naučiť nanášať omietky a následne štrukturálne omietky.“
Kamila sa z novej práce teší:
„Môj šéf je fantastický, vždy sa stará o dobrú atmosféru v tíme a dáva pozor, aby nikto nebol preťažený prácou. Kolegovia v práci navyše nemajú problém s tým, že som žena – práve naopak, vždy mi ochotne pomôžu, keď niečo nestíham. Chápu, že tu nie som len preto, aby som sa pozerala – som tu, pretože sa chcem naučiť novú zručnosť a viem, že na to mám talent.“
Menej stresu a vyššia výplata
Na otázku, ktorá z jej doterajších profesijných úloh bola viac vyčerpávajúca – práca v korporácii alebo na stavbe – Kamila rozhodne odpovedá, že tá prvá.
„Napriek fyzickej námahe je pre mňa práca na stavbe menej únavná. Nemusím neustále myslieť na dosahovanie cieľov, hodnotenie rozhovorov či kvality poskytovaných služieb. Teraz účinky mojej práce závisia len na mne, čo výrazne znižuje mieru stresu. Na konci osemhodinového pracovného dňa si môžem naplno užívať voľný čas, pretože prácu nechávam na stavbe. Cítim sa vďaka tomu uvoľnenejšia,“ vysvetľuje.
Zmena povolania priniesla Kamile nielen psychickú úľavu, ale aj finančné výhody.
Kamila dôrazne zdôrazňuje, že práca v stavebníctve pre ňu nie je len odrazovým mostíkom od kancelárskych povinností, ale je jej dlhodobým profesionálnym plánom.
„Mojím cieľom je získať zručnosti, ktoré mi v budúcnosti umožnia založiť si vlastný ženský renovačný tím. Mám pocit, že toto je správny smer, najmä po tom, čo môj inzerát na hľadanie práce zaznamenal nadšenú odozvu od stavebnej skupiny. Mnohí muži naznačili, že oceňujú prácu žien v tomto odvetví, pričom argumentovali tým, že sú často pedantnejšie a angažovanejšie ako ich mužskí kolegovia a tiež nemajú problémy s alkoholom,“ vysvetľuje.
„Teraz, keď robím to, čo naozaj milujem, cítim sa naplnená. Neplánujem sa vrátiť do korporátneho sveta. Naopak, ľutujem, že som sa k tomuto kroku odhodlala tak neskoro,“ uzatvára.
Prečítajte si:
- Cudzia žena pomohla bezdomovcovi, ktorému obyčajným gestom zmenila doslova celý život!
- Lekári ju až 14-krát nabádali na POTRAT: „Niekto z hora mi však našepkával, že to bude v poriadku, počúvla som srdce a odmietla som!“
- 79-ročný deduško chodieval pravidelne do reštaurácie: Po jeho smrti dostala čašníčka list, ktorý jej do očí v sekunde nahrnul slzy
- Príbeh ako zo sci-fi filmu: Bábätko sa narodilo 4 roky po smrti svojich rodičov: Ako je to možné?
Zdroj: dobrewiadomosci.net