Pokrok v medicíne: Vedci vyvinuli úžasnú pilulku na liečbu rakoviny pľúc

Najčastejším typom rakoviny pľúc je nemalobunkový karcinóm. Ten je často náchylný na recidívu, najmä ak je diagnostikovaný v neskorom štádiu, čo komplikuje proces liečby.

Nový výskum vedený vedcom z Yale Cancer Center prináša nádej pacientom.

Tejto štúdie sa zúčastnili pacienti s nemalobunkovým karcinómom pľúc s mutáciami receptora epidermálneho rastového faktora (EGFR).

Ľudia v štúdií dostali cielenú liečbu liekom osimertinib po chirurgickom odstránení rakoviny.

Vedúci autor štúdie, Dr. Roy Herbst z Yale School of Medicine, povedal, že výsledky sú „ohromujúce“. Tieto výsledky boli prezentované na plenárnom zasadnutí na konferencii American Society of Clinical Oncology 2023 v Chicagu. Boli tiež publikované v New England Journal of Medicine .

Liečba zlepšuje a predlžuje život pacientov s rakovinou pľúc

Cieľom štúdie fázy III bolo preskúmať účinnosť, bezpečnosť a prežitie osimertinibu u pacientov s rakovinou pľúc, ktorí podstúpili úplné chirurgické odstránenie nádoru. Ukázalo sa, že terapia prekročila očakávané výsledky a ponúkla pacientom významné výhody, ako je zvýšenie času do recidívy rakoviny a zníženie rizika metastáz.

Štúdia zahŕňala 682 pacientov s rakovinou v štádiu IB-IIIA. 88 % pacientov, ktorí užili liek po operácii, bolo po piatich rokoch stále nažive v porovnaní so 78 % pacientov, ktorí dostávali placebo.

Údaje z tejto štúdie potvrdzujú, že osimertinib je vysoko účinnou liečbou pre pacientov s resekciou pľúc s mutantným nemalobunkovým karcinómom EGFR v štádiu IB-IIIA, uviedla v tlačovej správe Yale School of Medicine.

Mení to prístup k liečbe.

Dr Herbst poukazuje na to, že v Spojených štátoch má 10 až 15 % pacientov s rakovinou pľúc mutácie v receptore epidermálneho rastového faktora. Aj keď títo pacienti dostanú najlepšiu dostupnú starostlivosť a liečbu, nádor sa často vracia.

„Keď rakovinu liečime včas, zabránime jej rozšíreniu do mozgu, pečene a kostí. V tejto štúdii sme využili účinnosť osimertinibu, použili sme ho už skôr a viedlo to k naozaj pôsobivému efektu na prežitie. To mení prístup k liečbe a umožňuje ľuďom žiť dlhšie s rakovinou pľúc. Som veľmi nadšený, že som sa mohol zúčastniť tohto výskumu,“ zdôraznil Dr. Roy Herbst.

Napíšte nám komentár! Vaše názory sú vítane!

Zdroj: nejm.org

Páčil sa vám náš článok? Zdieľajte ho so svojimi priateľmi a potešte ich správami z redakcie pekných novín!

Mohlo by Vás zaujať: