V lese stratil snubný prsteň. Ako zázrakom sa našiel po dlhých 23 rokoch!

Tím, ktorý čistil lesnú oblasť Żółwin pri Bydgoszczi, mal za cieľ nájsť klince, ktoré boli rozhádzané na ceste ako pasce na vodičov. Počas svojej misie nečakane objavili snubný prsteň, ktorý pred 23 rokmi stratil lesník.

Nález ležal meter od cesty.

Adam Kata, lesník z lesníctva Żółwin, požiadal Historicko-archeologické združenie „Bractwo“ o pomoc pri čistení lesného priestoru. Plocha s rozlohou 1800 hektárov bola pod dohľadom lesníckej inšpekcie kontaminovaná klincami, ktoré niekto rozsypal na cestu.

Adam vysvetľuje, že klince boli zámerne pripevnené k podložkám tak, aby hrot klincov smeroval nahor a mohol prepichnúť pneumatiky vozidiel.

Lesník je presvedčený, že ten, kto to urobil, bol zameraný na boj proti prostitúcii – klienti nadväzujúci kontakty s ľahšími ženami ich za účelom sex. uspokojenia často brávali do lesa v Żółwine. Lesnú plochu navyše nelegálne využívali nadšenci štvorkoliek a crossových motocyklov.

Našli množstvo šrotu, špendlíkov, mincí

Úlohy sa zhostilo Historicko-archeologické združenie „Bractwo“, ktoré sa špecializuje na vyhľadávanie historických artefaktov. S príslušným náradím a potrebnými povoleniami od pamiatkového ústavu sa pustili do čistenia okolia. Pri svojej práci našli množstvo predmetov vrátane kovového šrotu, špendlíkov a mincí.

Počas čistenia lesa v Żółwine našli členovia združenia množstvo kovového šrotu, sponiek do vlasov a mincí z obdobia 2. svetovej vojny.

Hoci tieto nálezy neboli z historického hľadiska nijako zvlášť cenné, náhodou sa pri nich objavil predmet veľkej sentimentálnej hodnoty pre lesníka Adama.

Príliš voľný prsteň

Adam Kata spomína na udalosti spred 23 rokov, keď krátko po svadbe odišiel za prácou do Nemecka. Táto práca bola náročná – špargľové polia boli v horách, na hraniciach s Rakúskom. Tvrdou prácou, zmenenou stravou schudol za tri týždne 15 kíl.

Dokonca ho ani vlastný pes po návrate nespoznal a ľudia žartovali, že sa môže schovať za lopatu.

Chudnutie malo aj nečakaný efekt. Snubný prsteň, ktorý nosil na prste, mu bol príliš voľný.

Po návrate do práce v poľskom lese si Adam sňal rukavicu z pravej ruky a s ňou chtiac-nechtiac aj snubný prsteň. Pohybom ruky odhodil rukavicu nabok a v okamihu stratil vzácne dedičstvo.

Okamžite si uvedomil, čo stratil a okamžite začal pátrať, no neúspešne. Strávil dva mesiace hľadaním svojho strateného snubného prsteňa, než to napokon vzdal.

Tento rok, po 23 rokoch, zo žartu navrhol členom Bratstva, že by sa im možno podarilo nájsť jeho dávno stratený snubný prsteň. Nikto zo skupiny to nebral vážne, boli presvedčení, že šanca na nájdenie prsteňa je mizivá.

„Pomohli sme ľuďom nájsť stratené snubné prstene pri viacerých príležitostiach, ale zvyčajne sme hľadali v ich záhradách. Nájsť niečo také na ploche 1800 hektárov lesa a navyše 23 rokov po jeho strate sa zdá byť absolútne neuveriteľné. Muselo to byť veľké šťastie“ – hovorí jeden muž z čistiacej skupiny. – „Keď sme boli pripravení opustiť les, náš kolega Marek Strzyżewski prešiel meter od cesty s detektorom kovov. Zrazu zdvihol ruky a začal na nás niečo kričať. Utekali sme k nemu.“

To, čo objavili, prekonalo ich najdivokejšie očakávania – bol to lesníkov chýbajúci snubný prsteň. Žiaľ, na jeho prst sa dnes už nezmestí.

Napíšte nám komentár! Vaše názory sú vítane!

Páčil sa vám náš článok? Zdieľajte ho so svojimi priateľmi a potešte ich správami z redakcie pekných novín!

Mohlo by sa vám páčiť: