Vzdelávanie v autobuse? Uzbekistan zavádza škôlky na kolesách!

Pred piatimi rokmi v Uzbekistane chodilo do škôlky len každé štvrté dieťa. Efektívnym riešením tohto problému môžu byť mobilné škôlky na kolesách umiestnené v autobusoch naplnených knihami.

Vzdelávanie sa vďaka tomu dostane do odľahlých vidieckych oblastí krajiny.

Každé ráno v odľahlých horách Uzbekistanu nastupujú predškoláci do žiarivo žltých školských autobusov vybavených, knihami, hračkami a plne vyškolenými učiteľmi. Nasledujúce hodiny strávia maľovaním, hraním, tvorením a spievaním. Toto bude ich prvé vystavenie niečomu, čo je kľúčové pre rozvoj ich budúceho potenciálu: vzdelávanie v rannom detstve.

Pred piatimi rokmi len každé štvrté dieťa v krajine navštevovalo materskú školu a len každé desiate v odľahlých oblastiach. Vláda prišla s novým riešením: účelovými školskými autobusmi, ktoré by poskytovali vzdelanie deťom vo veku od troch do siedmich rokov v najodľahlejších regiónoch.

Od ich spustenia v roku 2017 počet zápisov do materských škôl vyskočil z 27 percent na 67 percent, pričom cieľom je dosiahnuť do roku 2026 až 80 percent.

Vozový park autobusov jazdí po horách a každý deň zastavuje v inej dedine a poskytuje tri hodiny zábavného učenia až pre 16 detí naraz.

Každý autobus je vybavený solárnymi panelmi na napájanie klimatizácie a mikrovlnnej rúry a malou kúpeľňou. Môžu fungovať úplne mimo siete – nevyhnutné v regióne, kde môže byť nedostatok elektriny a tečúcej vody.

„ Zabezpečiť všetkým deťom prístup k predškolskému vzdelávaniu, ktoré je inkluzívne, starostlivé a kreatívne, je kľúčové, “ povedala Stefania Giannini, zástupkyňa generálneho riaditeľa UNESCO pre vzdelávanie. – Uzbekistanský projekt „Škôlka na kolesách“ ponúka model, ktorý môže inšpirovať krajiny na celom svete k dosiahnutiu rovnakého cieľa.

Zdroj: positivenews.com

Páčil sa vám náš článok? Zdieľajte ho so svojimi priateľmi a potešte ich správami z redakcie pekných novín!

Mohlo by Vás zaujímať: