Z antikvariátu si kúpil dve staré vázy len za 20 libier. Keď zistil, že majú hodnotu 60 tisíc, takmer odpadol!

Na londýnskej aukcii Roseberys si našli dve starožitné čínske vázy nových kupcov za viac ako 59 000 libier. Predtým ich za malú sumu kúpil ich predchádzajúci majiteľ v antikvariáte.

Ten vyhlásil, že „značná časť zisku“ bude venovaná na charitu.

Na londýnskej aukcii Roseberys sa predali dve vázy. Bill Forrest, zástupca riaditeľa a vedúci umeleckého oddelenia Číny, Japonska a juhovýchodnej Ázie, pre CNN povedal, že vázy kúpil ich predajca – ktorý radšej zostal v anonymite – za 20 libier v londýnskom obchode s použitým tovarom.

Ako vysvetlil Forrest, pôvodný kupujúci váz si pôvodne neuvedomil ich skutočnú hodnotu.

Až po kúpe si všimol nápis na dne váz. Anonymný zberateľ keramiky potom zistil, že nápis „Qianlong“,  bol oficiálny titul čínskeho cisára v 18. storočí.

Po tomto zistení sa rozhodol vázy predložiť na posúdenie v aukčnom dome Roseberys. Odborníci zhodnotili, že nádoby s kvetinovým vzorom skutočne pochádzajú z 18. storočia.

Porcelánové vázy kúpené za 20 libier boli predané za pôsobivých 59 000 libier.

Podľa Forresta je pravý čínsky porcelán „extrémne vzácny“ tovar, pretože bol vyrobený na špeciálnu objednávku pre cisársky dvor. Vázy, ktoré si našli kupcov na aukcii Roseberys, boli ručne zdobené tradičnou metódou doucai. Táto technika spočíva v tom, že vybrané prvky vzoru a kontúry ďalších detailov sa najskôr nanášajú na porcelán modrou farbou.

Po vypálení a naglazovaní celku je potom zvyšok vzoru maľovaný v rôznych farbách. V záverečnej fáze sa porcelán opäť vypaľuje.

Predaný porcelán je zdobený malebným vzorom rozkvitnutých chryzantém a krútiacimi sa lotosovými listami so žiarivými odtieňmi červenej, žltej a zelenej aplikovanými na modrú skicu. Vázy boli nakoniec vydražené za takmer trojtisícnásobok pôvodnej kúpnej ceny. Nový kupec za ne zaplatil až 59,8 tisíc libier.

V rozhovore pre CNN Bill Forrest prezradil, že anonymný predajca týchto porcelánových majstrovských diel plánuje venovať „značnú časť zisku“ na charitu.

Mohlo by Vás zaujať:

Napíšte nám komentár! Vaše názory sú vítane!

Páčil sa vám náš článok? Zdieľajte ho so svojimi priateľmi a potešte ich správami z redakcie pekných novín!