Jarná depresia: prečo vzniká a ako sa jej zbaviť?

Mnohí ste už určite počuli o jesennej či zimnej depresii, no ukazuje sa, že existuje aj jarná depresia. Odborníci vysvetlili, čo je to za stav, odkiaľ pochádza a ako s ním bojovať.

Odkiaľ pochádza jarná depresia a aké sú jej príznaky?

Niektorí ľudia, presnejšie asi 15-20% celej populácie Zeme, trpí jarnou depresiou, kedy aj napriek tomu, že všetko naokolo kvitne, vo vnútri cítia prázdnotu.

Stáva sa to často preto, že si človek na jeseň neurobil zásoby vitamínov a v zime si neudržiaval dobrý fyzický a emocionálny stav. Tým telo i duša počas zimného obdobia úplne vyčerpali svoje zdroje, a tak na jarnú premenu nezostala ani kvapka síl.

Ľudia trpiaci jarnou depresiou môžu pociťovať rôzne príznaky: zlý spánok, zníženú pracovnú kapacitu, zlú chuť do jedla, úzkosť.

Ako bojovať s jarnou depresiou?

Najlepším spôsobom je sa jej jednoducho skúsiť vyhnúť.

Užívajte vitamíny. Vitamíny sú mimoriadne dôležité pre normálne fungovanie tela a mozgu. Mnohí zabúdajú, že v zime skutočne potrebujeme vitamín D, ktorý odborníci označujú za hlavný zdroj života. Veľmi dôležité sú aj vitamíny skupiny B, ktoré normalizujú činnosť nervového systému.

Nespite príliš veľa. V zime sa naozaj nechce vstávať skoro, preto sa mnohým ľuďom nechce z postele vôbec. Nie je to však správne. Skúste si v zime nezvyknúť na takýto režim. Choďte spať v rovnakom čase a snažte sa vstať skoro ráno. Vaše telo si na túto rutinu zvykne, takže keď príde jar, bude sa vám ľahšie vstávať ráno so skorým ostrým slnkom.

Ak práve prežívate jarnú depresiu, tu je niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu vyhnúť sa tomuto stavu, no zároveň musíte podniknúť ďalšie kroky:
  • Športujte. Na jar si nemôžete dovoliť zaháľať. Musíte sa hýbať tak, aby telo pochopilo, že je čas „prebudiť sa“, vyjsť zo „zimného spánku“. Choďte na prechádzky, zájdite si do posilňovne, či bazéna. Fyzická aktivita je najlepším priateľom pre tých, ktorí mali zlý začiatok jari. Stojí za zmienku, že táto rada je užitočná aj pre tých, ktorí chcú zabrániť nástupu jarnej depresie. Podľa výskumov stačí polhodina cvičenia denne, aby ste sa cítili lepšie.
  • Robte, to čo máte radi. Určite si nájdite viac času na radosť z maličkostí. Venujte sa svojim obľúbeným činnostiam a koníčkom. Stretnite sa s priateľmi, zabavte sa a doprajte si nové oblečenie.
  • Správna životospráva. Ak máte pocit, že sa vám na jar nedarí, možno je problém vo vašej strave. Netreba sa prejedať a večerať veľmi neskoro. Posledné jedlo by nemalo byť najneskôr dve hodiny pred spaním.

Páčil sa vám náš článok? Zdieľajte ho so svojimi priateľmi a potešte ich správami z redakcie pekných novín!

Prečítajte si: