Srdce tvorí základ nášho života, a preto si zaslúži zvýšenú pozornosť a starostlivosť. Ak sa už potýkate so srdcovými ochoreniami alebo im chcete predísť, môžete okrem lekárskej liečby siahnuť aj po osvedčených prírodných prostriedkoch a upraviť svoj životný štýl. V nasledujúcich riadkoch sa dozviete, ktoré bylinky a výživové odporúčania môžu posilniť vaše srdce a celkovo podporiť zdravie cievneho systému.
V prvom rade sa zamerajte na vyváženú stravu. Dbajte na to, aby ste jedli s mierou a uprednostňovali ľahšie a zdravšie jedlá. Obmedzte konzumáciu nasýtených tukov, najmä tých živočíšneho pôvodu, a vyhýbajte sa slaným, veľmi koreneným jedlám, alkoholu a fajčeniu. Taktiež sa snažte vyhnúť prudkým teplotným zmenám, ktoré môžu negatívne ovplyvniť činnosť srdca.
Do jedálnička pravidelne zaraďujte ryby – predovšetkým lososa a iné druhy bohaté na omega-3 mastné kyseliny. Tie priaznivo vplývajú na srdcovo-cievny systém a pomáhajú znižovať riziko zápalov či upchávania ciev. Popri tom siahnite aj po chudom mäse, ako je morčacie, a nezabúdajte na dostatok čerstvého ovocia a zeleniny, ktoré poskytujú cenné vitamíny a antioxidanty.
Okrem výživy môžu srdce podporiť aj niektoré liečivé rastliny. Ich účinky síce nenahradia odbornú liečbu, no pri správnom používaní dokážu celkovo posilniť srdcovú činnosť:
-
Hloh obyčajný (Crataegus spp.) patrí medzi najznámejšie rastliny pri problémoch so srdcom. Podporuje prekrvenie srdcového svalu, prispieva k regulácii krvného tlaku a upokojuje srdcový rytmus. Pripravíte si z neho čaj tak, že jednu čajovú lyžičku sušených listov a kvetov zalejete 250 ml vriacej vody. Necháte lúhovať 15 minút, potom precedíte a vypijete. Alternatívne môžete užívať tinktúru – zmiešajte 15 až 20 kvapiek v pohári vody a pite trikrát denne pred jedlom.
-
Husacia noha (Alchemilla vulgaris) tiež priaznivo vplýva na srdcový rytmus a pomáha mierne znižovať krvný tlak. Pripravíte ju ako nálev – jednu čajovú lyžičku sušenej vňate zalejte šálkou vriacej vody, nechajte lúhovať 15 minút a následne vypite. Takýto čaj môžete piť raz až dvakrát denne.
-
Breza (Betula pendula) pomáha odvodňovať organizmus, čím môže nepriamo prispieť k zníženiu krvného tlaku. Tento účinok oceníte najmä pri mierne zvýšenom tlaku alebo opuchoch. Na prípravu brezového čaju použite 2 až 3 polievkové lyžice sušených listov na 250 ml vriacej vody. Po vychladnutí môžete pridať štipku sódy bikarbóny. Tento odvar rozdeľte na dve dávky, ktoré vypite s odstupom minimálne štyroch hodín. Dôležité upozornenie: ľudia so zlyhávaním srdca alebo obličiek by sa brezovému čaju mali vyhnúť.
Ďalšie články, ktoré by vás mohli zaujímať:
Zabudnutý zázrak z lúky: Šťaveľ a jeho silné účinky na zdravie
🍒Tajomstvo višní: Antioxidanty, lepší spánok a menej bolesti