Ak si všimnete námrazu alebo zamrznuté kvapky na zadnej strane vašej chladničky, TOTO SKONTROLUJTE!

Námraza alebo zamrznuté kvapky na zadnej strane chladničky sú dôležitým znakom toho, že s chladničkou nie je niečo v poriadku. Nemali by ste to ignorovať, pretože možno budete musieť robiť drahé opravy alebo platiť vyššie účty za elektrinu.

Čo znamená námraza alebo zamrznuté kvapky na zadnej strane chladničky?

Tu sú najdôležitejšie dôvody, prečo môže takáto situácia nastať.

Únik vzduchu

Zadná stena chladničky by nemala zamrznúť. Ale keď sa to stane, nie vždy je príčinou problému nejaký pokazený prvok v chladničke. Namiesto toho skontrolujte únik vzduchu. Chladnička musí byť zapečatená. Problém začína, keď sa teplý vzduch z vonku dostane do chladničky a zmieša sa so studeným vzduchom. V tomto prípade sa námraza tvorí v komore chladničky, ako aj na zadnej stene. Keď chlad zosilnie, voda sa zmení na tvrdý ľad, ktorý je viditeľný na zadnej strane chladničky.

Existujú dva pravdepodobné dôvody, prečo teplý vzduch vstupuje do priestoru chladničky.
  • Po prvé, úplne ste nezatvorili dvere chladničky.
  • Po druhé: Gumové tesnenia dvierok sú poškodené alebo nadmerne opotrebované a nemôžu správne tesniť dvierka chladničky. Ak chcete tento problém vyriešiť, starostlivo skontrolujte tesnosť dverí chladničky.
  • Ak nájdete praskliny alebo ak je tesnenie akokoľvek zdeformované, musíte ho vymeniť za nové. Výmena gumy na dverách chladničky je veľmi jednoduchá! 
Upchatý odmrazovací kanál

V zadnej časti chladiaceho priestoru je malý otvor, ktorý sa používa ako odmrazovací kanál. Cez tento otvor môže voda rýchlo unikať z chladiaceho priestoru. Tento otvor v chladničke je tiež dôležitou súčasťou funkcie automatického odmrazovania chladničky, ktorá sa spúšťa raz alebo niekoľkokrát denne. Keď chladnička automaticky roztopí ľad alebo námrazu, voda vytvorená počas tohto procesu musí odtiecť cez odmrazovací žľab.

Bežným problémom chladničiek je, že sa tvorí ľad a blokuje odmrazovací kanál. Voda vstupujúca do odkvapu je totiž zvyčajne blízko zamrznutiu a rýchlo sa mení na ľad. Aby toho nebolo málo, v odmrazovacích kanáloch chladničiek nie sú žiadne vykurovacie telesá, ktoré by zabraňovali zamrznutiu. Takže keď ľad upchá odmrazovací odtok a zostane nepovšimnutý, tvorí sa ľad. Všimnete si to, keď začne namŕzať zadná časť chladničky, najmä spodná časť zadnej steny.

Najúčinnejší spôsob, ako vyčistiť upchatý odmrazovací žľab, je roztopiť ľad horúcou vodou. Najlepšie je pomaly nalievať horúcu vodu cez odtok pomocou kanvice alebo podobného zariadenia. Keď sa ľad dostatočne roztopí, voda sa vráti do normálneho prietoku cez zvod.

Chybný systém odmrazovania

Už viete, že vaša chladnička má odmrazovací systém, ktorý roztopí ľad a námrazu aspoň raz za deň. Dve najdôležitejšie časti tohto systému sú odmrazovací termostat a odmrazovací ohrievač. Termostat neustále nastavuje teplotu v zadnej časti chladničky. Aktivuje odmrazovací systém, keď zistí, že zadná časť je príliš studená v dôsledku námrazy alebo ľadu. Ide o to, aby sa námraza alebo ľad roztopili skôr, než sa to stane príliš veľkým problémom. Keď je aktivovaný systém odmrazovania, ohrievač zapne vykurovacie teleso, aby roztopilo nahromadenú námrazu a ľad. Vyhrievacie teleso nájdete za zadným panelom priehradky.

Keď zadná časť chladničky zamrzne, je to pravdepodobne preto, že odmrazovací systém nefunguje tak, ako by mal.

Bez pravidelného odmrazovania námrazy a ľadu sa ho každým dňom hromadí viac a viac. Dôvodom je chybný termostat alebo nefunkčný ohrievač. Chybný termostat bráni odmrazovaciemu systému zapnúť ohrievač, takže ohrievač, ktorý nie je zapnutý, nič nerozmrazí.

V tomto prípade je potrebné vymeniť termostat alebo ohrievač, podľa toho, ktorý zlyhal. Žiaľ, žiadna z týchto častí sa nedá opraviť. Preto je jediným riešením ich odstránenie a inštalácia nových. Najprv vyprázdnite chladiaci priestor a skúste odstrániť zadný panel. To môže byť dosť ťažké, ak je stena už pokrytá ľadom. Preto bude potrebné ľad opatrne odstraňovať po kúskoch alebo roztopiť horúcou vodou. Po odstránení steny budete mať voľný prístup k odmrazovaciemu termostatu a ohrievaču. Potom už len stačí odstrániť poškodenú časť a na jej miesto nainštalovať novú.

Páčil sa vám náš článok? Zdieľajte ho so svojimi priateľmi a potešte ich správami z redakcie pekných novín!

Mohlo by Vás zaujať: