Francúzsko zakázalo lety na trasách, ktoré je možné prekonať za 2,5 hodiny vlakom

Francúzsko od utorka, 23.05.2023 zaviedlo zákaz vnútroštátnych letov na krátkych trasách, na ktorých sa dá vlakom prejsť maximálne za 2,5 hodiny.

„Je to nevyhnutný krok a silný symbol v našej politike znižovania emisií skleníkových plynov,“ napísal francúzsky minister dopravy Clement Beaune vo vyhlásení na Twitteri.

„Ak neustále bojujeme za dekarbonizáciu nášho spôsobu života, ako môžeme ospravedlniť používanie lietadla na cestovanie medzi veľkými mestami, keď existujú pravidelné, rýchle a efektívne vlakové spoje?“

Francúzsky parlament rozhodol o opustení vnútroštátnych letov na krátke vzdialenosti už v roku 2021. Vlani v decembri toto rozhodnutie schválila Európska komisia. Upozornila však, že zákaz možno zaviesť len vtedy, ak bude nediskriminačný, nie príliš obmedzujúci a ak bude možné využiť priame železničné spojenie niekoľkokrát denne a v rôznom čase.

Ekologický krok alebo symbolické gesto?

Po zavedení nových predpisov vo Francúzsku boli uzavreté tri trasy spájajúce letisko Paríž-Orly s Bordeaux, Nantes a Lyon. Zákaz však kritizovali najmä ľudia, ktorí by radšej cestovali lietadlom.

Aktivisti aj tí, ktorí sa zúčastnili na verejnej konzultácii, tvrdili, že zákaz by sa mal vzťahovať na trasy, na ktorých sa dá prejsť vlakom za 6 hodín. Avšak environmentálny panel prezidenta Emmanuela Macrona navrhol limit 4 hodiny. Podľa kritikov to však ukazuje, že zákaz je skôr symbolickým gestom než efektívnym riešením klimatických problémov.

Kritici poukazujú na to, že je nepravdepodobné, že zákaz bude mať významný vplyv na znižovanie emisií. Tri príslušné trasy predstavujú len 0,3 % emisií všetkých letov s odletom z Francúzska a 3 % emisií domácich letov.

Ďalším problémom je skutočnosť, že zákaz sa nevzťahuje na súkromné ​​lietadlá, z ktorých je Francúzsko najväčšie v Európe.

Každý desiaty let v krajine vykoná takéto prúdové lietadlo a väčšina z nich nepresiahne 480 km.

Tieto stroje znečisťujú životné prostredie až 14-krát viac ako bežné lietadlá.

Minister dopravy oznámil zvýšenie klimatickej dane pre súkromné ​​lietadlá od budúceho roka. Či to však bude stačiť na obmedzenie ich vplyvu na životné prostredie, zostáva otvorenou otázkou.

Prečítajte si:

Napíšte nám komentár! Vaše názory sú vítane!

Páčil sa vám náš článok? Zdieľajte ho so svojimi priateľmi a potešte ich správami z redakcie pekných novín!