Prosba od chlapa s detskou mozgovou obrnou: „Prestaňte so mnou hovoriť ako s dieťaťom“

16-ročný chlapec napísal pre miestne noviny článok o predsudkoch ľudí voči vozičkárom. Anthony má detskú mozgovú obrnu a používa invalidný vozík.

Nemôže hovoriť, takže na komunikáciu používa chatovaciu tabuľu s klávesnicou.

Jeho život je plný, no jedna vec ho znova a znova trápi a mrzí: predsudky, ktorým čelí, pretože je na invalidnom vozíku.

O svojej frustrácii sa vyspovedal pre miestne noviny Romerikes Blad. Anthony hovorí, že sa necíti pochopený, a mnohokrát sa stretáva s tým, že s ním zaobchádzajú ako s dieťaťom.

„Raz, keď sme s asistentkou stáli vo výťahu, prišla stará pani a začala sa so mnou rozprávať detskou rečou. Áno, som na invalidnom vozíku a áno, mám DMOm ale nie som die,ťa,“ napísal Anthony v príspevku.

Anthony hovorí, že starší ľudia sa s ním často rozprávajú ako s bábätkom.

„Keďže neviem hovorenú reč, keď sa ocitnem v takejto situácii, len sedím a snažím sa upokojiť,“ píše mladík.

Detská mozgová obrna (DMO) je vývojová porucha spôsobená poškodením mozgu, ktoré sa vyskytuje prenatálne, pri narodení alebo po dosiahnutí veku 2 rokov. Slovo „cerebrálny“ znamená „mozog hlavy“ a „ochrnutie“ popisuje skutočnosť, že ochorenie zahŕňa poruchy pohybu. Práve pohybové ťažkosti sú najvýraznejšou črtou CP. Podľa Helse Norge môže CP spôsobiť problémy s učením, ale nie vždy. Najčastejšie takáto diagnóza súvisí s pohybovým postihnutím.

Anthony chodí do školy ako každý iný šestnásťročný chlapec. Zažil šikanu: často preto, že ľudia vidia len invalidný vozík. Anthony vidí, že sú veci, ktorých pravdepodobne nemôže byť súčasťou, ale ako hovorí: „Existuje veľa spôsobov, ako sa môžem zapojiť.“

Prosí ľudí o jediné – „Snažte sa na nás, ľudí na vozíku nepozerať cez prsty a skúste nás pochopiť. Ďakujem.“

Páčil sa vám náš článok? Zdieľajte ho so svojimi priateľmi a potešte ich správami z redakcie pekných novín!

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Žena s úžasom sledovala rodinu, ktorá skákala v kaluži vody: Ich spoločná chvíľa ju dojala až k slzám!

Video s poriadnou dávkou smiechu: Tento otec so synčekom vás určite rozosmejú!