Tento právnik chcel dokázať, že okná mrakodrapu sú naozaj nerozbitné: Doplatil na to!

Darwinova cena je ironické ocenenie pre ľudí, ktorí svojím hlúpym konaním prišli o život. Medzi jej „držiteľa“ sa v roku 1993 zaradil Kanaďan Garry Hoy, ktorý vypadol oknom výškovej budovy.

Garry Hoy (1955-1993) bol uznávaný kanadský právnik, ktorý pracoval pre firmu Holden Day Wilson v Toronte. V mrakodrape Toronto-Dominion Centre často usporadúval exkurzie pre skupinku stážistov.

Jeho obľúbeným kúskom bola demonštrácia nerozbitnosti okien na budove, ktorú preukazoval jednoducho tak, že sa vrhol na sklo.

Mnohokrát sa mu tento trik k všeobecnému veseliu prítomných podaril. K osudnému nezdaru došlo 9. júla 1993.

Toho dňa Hoy sprevádzal mrakodrapom ďalších študentov. Aby dokázal nerozbitnosť okien, ako už niekoľkokrát v minulosti sa rozbehol proti sklu. Tentoraz však bolo niečo inak.

Namiesto toho, aby sa tridsaťosemročný právnik odrazil späť od okna, vypadol aj so sklenenou výplňou z 24. podlažia na ulicu. Neexistovala šanca, že by pád prežil. Ako neskôr odhalilo policajné vyšetrovanie, na vine nebolo rozbité sklo, ale okenný rám, ktorý sa použitou silou uvoľnil a zavinil smrteľný incident.

„Bola to úplne nešťastná nehoda. Je pre mňa záhadou, ako môže človek vážiaci sedemdesiatdva kíl preletieť oknom mrakodrapu. Takéto okno mám aj vo svojej kancelárii, ani sa neotvára, „vyjadril sa k udalosti jeho kolega Peter Lauwers.

Štrukturálny inžinier Bob Greer jeho slovám v tlači odporoval: „Neviem o žiadnom stavebnom predpise vo svete, ktorý by mal umožniť 72-kilogramovému mužovi, aby sa rozbehol proti sklu, a ono to vydržalo.“

Či už bola na vine technika, či ľudský faktor, skutočnosťou bolo, že Holden Day Wilson stratili jedného zo svojich zamestnancov, čo prispelo k pozvoľnému koncu celej firmy.

Muž po sebe nezanechal žiadne deti a s manželkou žil v tej dobe oddelene.

„Bol to mazaný právnik, jeho smrť zranila celú jeho rodinu, priateľov a kolegov.

V našej firme bol žiarivým svetlom, veľkorysá osoba, ktorej záležalo na ostatných, „povedal o ňom Lauwers. Prízvukoval mu ďalší kolega Hugh Kelly: „Bol to vynikajúci právnik a jeden z najpríjemnejších ľudí, akého som kedy poznal. Veľmi mi bude chýbať.

Incident inšpiroval tvorcov filmu Darwinovej ceny (2006).

Zdroj: allthatsinteresting.com

Nezabudnite dať LIKE na našu Facebook stránku, ak chcete vidieť nové články každý deň.