Kačica mandarínska: Patrí medzi najkrajšie sfarbených vtákov na našej planéte!

Nepodobá sa žiadnemu inému zvieraťu, aké sme kedy videli. Vďaka svojmu pestrofarebnému opereniu a nezvyčajnému tvaru je kačica mandarínska často považovaná za najkrajšieho vtáka na planéte.

Druhy týchto kačíc sú veľmi početné vo východnej Ázii, kde sú symbolom vernej a dlhotrvajúcej lásky a manželského šťastia. Pierky týchto vtákov sa dávajú novomanželom ako svadobný dar.

Z Číny ich do Európy priviezli Mandaríni v 20. storočí, odtiaľ pochádza názov mandarínska kačica. Mimo ich rodnej Ázie ich stále možno nájsť vo veľkých koncentráciách v Británii.

V Anglicku a Dánsku postupne vytvorili divokú populáciu, vďaka ktorej v súčasnosti žije vo voľnej prírode a aktívne sa rozmnožuje okolo 7000 jedincov.

Prirodzeným biotopom tejto kačice je východná časť Sibíri, Čína a Japonsko.

Zimoviskom, kam migrujú ázijské populácie, je najčastejšie južná Čína. Pôvodné populácie v Japonsku vôbec nemigrujú a sú sedavé. Ide o kačice lesné obývajúce okolie stredolesných riek s početnými ostrovčekmi a jazerami so široko zarastenými brehmi. Dá sa nájsť aj v blízkosti skalných potokov.

Keďže tieto nádherné kačice nemajú žiadnych prirodzených predátorov, existovala obava, že sa stanú invazívnymi. Majú radi husté, krovinaté miesta, ako sú brehy riek, kde sa usadia a rozmnožujú. Hoci sa môžu rozmnožovať v údoliach a vysokých nadmorských výškach, radšej sú bližšie k sladkej vode.

Zvyčajne konzumujú rastliny a semená, hoci v závislosti od ročného obdobia je známe, že príležitostne pridávajú do svojej stravy slimáky, červy alebo malé ryby.

Tieto malé kačičky dorastajú do dĺžky asi 45 cm a vážia okolo 550 gramov. Samička znáša 8-15 vajíčok na ktorých sedí v dutine stromu asi 30 dní. Káčatká sú od prvého dna veľmi pohyblivé a zdržiavajú sa so samicou pri vode. Tá sa o nich stará približne prvé dva mesiace.

Mladé kačičky sa živia spočiatku skôr živočíšnou potravou (gamarusy, rybia múčka, tvaroh), natvrdo uvarenými vajíčkami s nadrobno nasekanou sparenou žihľavou. Neskôr im môžeme pridávať aj špeciálnu zmesku zloženú s obilovín.

Pre jeden pár kačičiek mandarínskych stačí vodná plocha 2 m2 a najlepšie zatrávnený výbeh 6 m2. V našich podmienkach prezimujú bez problémov. Je však lepšie pre nich pripraviť nejaký otvorený prístrešok. Najdôležitejšie je v zime umožniť kačičkám denne prístup k čerstvej vode a to nielen na pitie, ale aj na kúpanie aby nestratili kvalitu peria.

Mohlo by Vás zaujať:

Napíšte nám komentár! Vaše názory sú vítane!

Páčil sa vám náš článok? Zdieľajte ho so svojimi priateľmi a potešte ich správami z redakcie pekných novín!